Záchovná stomatologie

Záchovná stomatologie

Při odstraňování kazů dbáme především na bezbolestné a kvalitní ošetření. Výplně zhotovujeme za dodržování přísných pravidel tak, aby byla zajištěna kvalita a dlouhodobá životnost. Použití kofferdamu* je samozřejmostí.

Používáme následující výplně zubů:

  • Moderní estetické výplně z kompozitního materiálu, které jsou velmi šetrné ke zbývajícím tvrdým zubním tkáním.
  • V omezených indikacích provádíme také výplně skloionomerní. Ty patří do kategorie tzv. dlouhodobě provizorní a s oblibou se používají u dětí a hlubokých kazů. Jsou snadno zpracovatelné a uvolňují pro zubní tkáň prospěšné fluoridy.
  • Výplně z kapslového amalgámu mají stále své místo ve stomatologii zejména při ošetření špatně dostupných (“poddásňových”) kazů. Použití tohoto materiálu však má svá omezení.

V případě větší ztráty tvrdých zubních tkání je nutné zhotovit výplň v laboratoři z kompozitního či keramického materiálu (tzv. onlay).


* Kofferdam je blána, která se upevňuje do ústní dutiny na ošetřovanou oblast. Chrání měkké tkáně ústní dutiny, snižuje riziko infekce a celkově zjednodušuje průběh výkonu tak, že je příjemnější a bezpečnější pro pacienta. Lékaři vytváří přehledné pracovní pole a zajišťuje požadované podmínky pro zhotovení výplně.